המרכז לפרט, למשפחה ולאיש המקצוע
הפרעות קשב והתנהגות, תפקודי למידה וקשיים רגשיים-פסיכולוגיים
   
 


 

Case Management
הכשרת מנהלי מקרה לתמיכה באנשים בעלי הפרעת קשב
מנהל התוכנית: ד"ר גיל מאור
כללי:
תוכנית ניהול מקרה לתמיכה בהפרעת קשב היא תוכנית הכשרה המיועדת לאנשי חינוך, אנשי טיפול, רפואה משלימה ומקצועות תמיכה פרא-רפואיים. במסגרת התוכנית מקבלים המשתלמים ידע וכלים מעשיים עם תורת ניהול המקרה (Case management), שהיא שיטת התערבות מקובלת בעולם ומהווה נגזרת של טיפול סוציו-תרפיה (Clinical sociology - Sociotherapy). הכלים העיוניים והמעשיים של ניהול המקרה ייושמו בטיפול באנשים ומשפחותיהם שברקע קיומה של הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD). 
הכשרה בניהול מקרה תעניק יתרון מעשי ואקדמי לבוגרי התוכנית ותשפר את כישוריהם הניהוליים והמקצועיים של מדריכים, רכזי חוגים במתנס"ים, רכזי שלוב בביה"ס, אנשי חינוך, אומנות משפחה, עובדים סוציאליים ואחיות.
בוגרי התוכנית יכירו את תורת ניהול המקרה, וילמדו יישום שלה בטיפול ותמיכה באנשים בעלי קשיי קשב. בוגרי התכנית ידעו לנתב את האנשים תחת ידיהם להליכי אבחון נכונים, התאמת דרכי טיפול מותאמים לקשיים וצרכיהם, והשמה מלאה של המלצות טיפול בחיי הפרט. יתרון של בוגרי התוכנית על פני הכשרות אחרות הוא שילוב ייחודי בין לימודיים עיוניים, כלים מעשיים והתנסות מודרכת בשיטת ניהול המקרה, בהפרעת קשב ובניהול מקרה של אנשים בעלי הפרעת קשב. הדבר יעניק לבוגרי התוכנית אפשרויות התמחות נוספות.
 
ניהול מקרה היא שיטת התערבות לא טיפולית, המציגה התערבות כוללת ומערכתית לאדם ולסובבים אותו. התערבות זו מיושמת בהפרעות שלהם רקע כרוני או רגרסיבי. היא רווחת בתחום הפסיכיאטריה, גריאטריה, משפחות בסיכון ושיקום. במסגרת התערבות זו מארגן מנהל המקרה את המקרה בשלבי האיתור, האבחון והטיפול באדם, בסביבתו ובזיקה בין האדם לסביבתו. טיפול נכון כולל השמה לכל נגזרות חייו של האדם.
 
 
 מטרת התוכנית:
היא להקנות למשתלמים ידע והתמקצעות בשיטת ניהול מקרה תוך יישום יעודי להתמודדות עם הפרעת קשב. בוגרי התוכנית יקבלו הסמכה כמנהלי מקרה בתחום הפרעת קשב לילדים ונוער ובני משפחותיהם. 
 
מסגרת:
השתלמות שנתית, סה"כ 40 מפגשים – 200 שעות אקדמיות:  
39 מפגשים בני 5 שעות כ"א. המתווה, יום לימודים מרוכז למרצה.  
שכר לימוד :7600 ₪
לסטודנטים במכללה האקדמית גליל מערבי ולבוגריה, מלגת מימון תואר פלוס בגובה 1900 ₪*
שכר הלימוד לסטודנט באקדמי הוא : 5700 ₪
 
דרישות:
השתתפות ב-90% מהמפגשים.
התערבות פרקטית של 40 שעות (לשני אנשים) או 30 שעות לאחד. 
כל אחד מהמשתתפים יידרש גם להדרכה אישית (או קבוצתית קטנה עד 4 משתתפים) בהיקף של  (6 שעות אישי, או 10 שעות קבוצתי) במהלך ההכשרה.
 
*אין כפל מלגות /הנחות
 
 

 
נושא *מרצה מס' שיעורים הערות
ניהול מקרה – עקרונות ודרכי עבודה-פרקטיקה ד"ר גיל מאור 6 קורס שמקנה את עקרונות הניהול מקרה. מטרותיו, דרכי עבודה, במסגרת המפגש העיונו ילמדו המשתלמים עקרונות ועל בסיסו יבנו את ההתערבויות הפרקטיות. במסגרת זו ילמדו על עקרונות העבודה מערכתית ועיצוב סביבה.
מבוא להפרעת קשב ד"ר גיל מאור 6 קורס מבוא להפרעת קשב, על כל ההיבטים הקליניים, הרגשיים, החברתיים והשפעותיהם במעגל החיים. נדון בפרקטיקה בדרכי סיוע מותאמות( שהעיקריות מורחבות בהשתלמות)
אתיקה מקצועית מר יששכר עשת 1 מפגש אתיקה בסיסית שמתבקש בכל מקצועות הטיפול והתמיכה בבני אדם.
**פרקטיקה קבוצתית ד"ר גיל מאור 6 מפגשי פרקטיקה, בהם נדון קבוצתית בעבודה בשטח, במהלכם המשתלמים יתבקשו להציג התערבויות
תפקודי ניהול- הערכה, התערבות*** גב ארבל עדי (דוקטורנטית) 4 הקורס עוסק בנושא ההתערבותי החשוב ביותר בהתמודדות עם הפרעת קשב, בכל הגילאים. תפקודי ניהול הוא התכנות של המוח לעבודה, תוך התייחסות למגבלות והיתרונות שבהפרעת קשב.
התערבות מערכתיות- משפחתית במשפחתו של לקוי הקשב מר יששכר עשת 4 הקורס מתייחס לעבודה עם המשפחה כמערכת, הדרכת הורים ויצירת שיתופי פעלה מול הממסד הרפואי והלימודי.
הבסיס הרפואי של הפרעת קשב ד"ר סרגיו שבתאי 2 רופא נוירולוג, הרצאה רפואית בה התייחסות להיבטים הרפואיים של הפרעת קשב.
טיפול התנהגותי/עיצוב התנהגות גב מיכל דינס 3 קורס המתייחס לעקרונות עבודה עם ילדים מגיל גן ועד נוער באמצעות עיצוב התנהגות – ABA
עבודה תמיכתית-טיפולית בילדים ונוער ד"ר ג'ים פריש 3 הקורס מתייחס לדרכי טיפול ועבודה עם נוער וילדים, בנושא מוטיבציה, קשיים נלווים, תחלואה נלוות. מארגז הכלים הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT)
הפרעת קשב במבוגרים גב' אילנה רייטקופ 2 מפגש שמותאם לצרכים של מבוגרים. בקורס דרכי עבודה , התערבות ותמיכה במבוגרים עם הפרעת קשב
מבוא ללקויות למידה גב עדי ארבל 1 קורס המקנה ידע בסיסי והבנה של לקויות למידה, והקשריה להפרעת קשב.
מבוא לאימון- עקרונות ומושגי יסודי גב  נועה יצחק 1 מפגש המקנה מושגי יסוד בהתערבות באמצעות אימון. המפגש מקנה ידע בסיסי ולא הכשרה כמאמן.
 
 
 פרקטיקה מודרכת קבוצתית נערכת פעם בחודש חודשיים אחרי תחילת השנה, לכל אורך השנה.
תנאי יסוד להשתתפות בקבוצה הוא מפגש אתיקה מקצועית.
 
לפרטים:
היחידה ללימודי חוץ ולימודי המשך
המכללה האקדמית גליל מערבי
בניין לימודי הסביבה קומה ב
04-9015263
04-9015273
04-9015262


מטרת אתר זה על תכניו השונים הוא לספק מידע בלבד ואין לראות בהם אבחנה רפואית ו/או חוות דעת. תכני האתר אינם מהווים בשום מקרה תחליף להתייעצות אישית עם גורם מקצועי מוסמך.
כל שימוש באתר או הסתמכות על תכניו תיעשה, איפוא, על אחריותם הבלעדית והמלאה של המשתמשים. גלישה באתר מהווה הסכמה מצד הגולש לתנאים אלו.
לייבסיטי - בניית אתרים